Bezpečnosť esenciálnych olejov

Bezpečnosť esenciálnych olejov (EO) úzko súvisí s ich správnym používaním. K tomu je potrebné si osvojiť niekoľko základných vedomostí a pravidiel.

K jedným z najdôležitejších patrí toto pravidlo: esenciálne oleje obstarávajte len z prevereného zdroja, od odborníkov, ktorí spoznajú kvalitu a nemajú potrebu oleje pančovať alebo ponúkať nekvalitné EO.

Neriedené EO sú často, ale zďaleka nie všetky, veľmi agresívne najmä k ľudskej pokožke a slizniciam. Dôležitým faktom je, že sú nerozpustné vo vode. Preto je treba zabrániť styku neriedených EO s pokožkou a sliznicami, ktoré obsahujú vodu. Vo všetkých arómaterapeutických aplikáciách sa pracuje s EO zriedenými (väčšinou do 2%). Riedidlami sú pri inhaláciách vzduch, v kozmetických prípravkoch rastlinné oleje alebo špeciálne emulgátory.

V praxi to znamená, že pred použitím konkrétneho EO je dobré vyhľadať si maximum informácií, pretože niektoré EO sú nevhodné na použitie buď všeobecne, alebo pre určitú skupinu možných užívateľov.

Tehotenstvo

V tehotenstve a počas dojčenia sa vyhnite týmto EO: anízu, breze, gáfru, yzopu, petržlene, paliny, šalvii, vratiča, tujígaultérii

Pred kozmetickou aplikáciou je dobré si prípravok vyskúšať na malej plôške pokožky, či nedochádza k podráždeniu.

Masáže

Tieto EO môžu iritovať pokožku a vo vyššej koncentrácii nie sú vhodné pre masáže a vtieranie do kože: aníz, bazalka posvätná, škorica, klinček, citronella, fenikel, cesnak, zázvor, vavrín, medovka, oregano, čierne korenie, saturejka, tymián, jedľa.

Svetlocitliví

Pri použití EO zvyšujúcich fotosenzibilitu, je dobré vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu. Ide o tieto EO: archangelika, bergamot, pomaranč horký, rasca, grapefruit, citrón, limeta, mandarínka, petitgraintangerínka.

Astmatici

Niektoré EO dráždia sliznice a nie sú preto vhodné pre astmatikov a pre ľudí s dýchacími ťažkosťami. Tieto silice väčšinou sliznice vysušujú a otepľujú. Ide o tieto EO: bay, škorica, klinček, lemongrass, mäta piepornátymián.

Kúpeľ

Ak si chcete neriedený EO pridať do kúpeľa, je potrebné mať na zreteli vyššie spomínanú nerozpustnosť EO vo vode. Pretože sú EO až na pár výnimiek ľahší ako voda, výsledkom bude, že kvapky EO budú plávať na hladine. A neriedené môžu prísť do styku s pokožkou.

Kloktanie

Ak chceme použiť EO na kloktanie, treba tesne pred použitím zmes EO s vodou dôkladne pretrepať. Vhodnejší pre nariedenie je napríklad Aloe vera gél.

Detská arómaterapia

U detí do 18 mesiacov používajte iba 1 kvapku do vaničky, u detí od 18 mesiacov používajte iba ¼ dávky pre dospelých, u detí od 3 do 6 rokov používajte iba ½ dávky pre dospelých.

EO skladujte dobre uzatvorené mimo dosahu detí.

Inhaláciu u detí vykonávajte iba 7 min.

Pred každým lokálnym použitím vykonajte test znášanlivosti na malej plôške kože.

Vnútorné použitie

Vzhľadom k stále častejším otázkam na túto tému je potrebné zdôrazniť, že vo všeobecnosti tento spôsob použitia neodporúčame. Najmä preto, že môže dôjsť k poškodeniu slizníc alebo vnútorných orgánov. Niektoré EO totiž môžu obsahovať zložky, ktoré môžu poškodzovať pečeň, obličky alebo močové cesty.

Jediným prípustným spôsobom je použiť EO ako ochucovadlá do pokrmov, kedy sa EO v podstate pokrmom zriedi. Pre tento účel používajte len vysoko kvalitné EO.

Více o vnitřním užití esenciálních olejů najdete v našem článku ZDE.