Jan Ježek
otec dvou dětí, milovník přírody
21. augusta

Rozdiel medzi esenciálnymi a vonnými olejmi

Kdo se zajímá o vonné látky musí být zmaten. V článcích na internetu i v magazínech se to ve spojitosti s vůněmi jen hemží výrazy olej esenciální, vonný, přírodní, éterický, rostlinný nebo silice atd. Trpím-li lupenkou, hledám éterický olej nebo silici? Chci-li provonět byt, koupím raději olej vonný nebo esenciální? A co teprv oleje užitečné v kuchyni: olivový nebudu váhat použít, ale levandulový? Olej jako olej?

Odborne povedané sa jedná o kvapalinu tvorenú hydrofóbnymi (teda vodu odpudzujúcimi) uhľovodíkmi. Technické oleje z ropných produktov nechajme bokom. Nás zaujímajú rastlinné oleje, čo sú oleje získavané rôznymi metódami z rôznych častí rastlín. Slnečnicový, sezamový, levanduľový alebo repkový – všetky sú olejmi rastlinnými, napriek tomu ale tušíme, že je medzi nimi rozdiel. Rád by som to všetko usporiadal rak, ako to aspoň u našej značky Phytos vidíme a chápeme my, ktorí s týmito látkami denne pracujeme.

Uviedol som síce, že rastlinné oleje sú všetky oleje pôvodom z rastlín. S týmto pomenovaním sa často stretávame v obchodoch a myslia sa tým oleje pre kuchynské použitie. Pre nás je ale podstatné, že tieto produkty nemajú (alebo majú len okrajovo) terapeutické využitie. Naopak na esenciálnom oleji rezne nevypražíme, zato pri ošetrení ekzému nám napr. ľanový olej poslúži dobre. A potom tu máme tretiu skupinu, oleje vonné, pripravené z prírodných zdrojov, ale samé o sebe sa v prírode nevyskytujúce. Pozrieme sa na jednotlivé skupiny bližšie.

Rastlinné oleje

Oleje, ktoré poznáme z kuchyne, ako slnečnicový alebo repkový, ale aj mandľový či jojobový, ktoré majú využitie v kozmetike, sa získavajú takmer výhradne zo semien.

Esenciálne oleje

Levanduľový, eukalyptový, škoricový a iné, označujeme ako esenciálne čiže éterické oleje či silice. V semenách, kôre, listoch, kvetoch i stonkách rastlín sú obsiahnuté unikátne aromatické látky, ktoré sú získavané buď saturáciou vôňou kvetov (najstarší spôsob, kedy sú časti rastlín kladené do studeného oleja a postupne uvoľňujú žiadané látky), destiláciou vodnou parou (najpoužívanejšia metóda v súčasnosti), extrakciou rozpúšťadlom (tak sa získavajú tzv. absolútne oleje) alebo zložitou, ale veľmi citlivou metódou superkritickej extrakcie oxidom uhličitým.

Tieto silne koncentrované komplexné látky s multifunkčnými vlastnosťami majú na rozdiel od rastlinných olejov rozličné terapeutické využitie. Ich vlastnosti sa prejavujú v troch rovinách. Predovšetkým ovplyvňujú naše emócie, psychiku a náladu. Už pri prvom kontakte spoznáme či pozitívne alebo negatívne.

Ďalej disponujú internými funkčnými vlastnosťami, ktoré môžu ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov, jednak disponujú vonkajšími funkčnými vlastnosťami ako napríklad antivírusovým, antimikrobiálnym, antiseptickým, fungicídnym alebo repelentným účinkom. Tieto komplexné vlastnosti robia z esenciálnych olejov úplne unikátne látky, pre ktoré sú nazývané srdcom alebo podstatou rastlín.

Vonné oleje

Vonnými olejmi rozumieme oleje umelo pripravené, hoci ich zložkami môžu byť aj látky pochádzajúce z prírodných zdrojov. Tu nájdeme vône, ktoré sa v prírode nevyskytujú alebo ich nemožno z prírodných materiálov získať. Napríklad z lesnej jahody, jablka alebo ríbezle esenciálny olej získať nie je možné, ale je možné ich nahradiť synteticky. Medzi vonnými olejmi môžeme nájsť substitúcie drahých prírodných olejov ako je ruža, jazmín a iné.

[Fancy_Facebook_Comments]