Jan Ježek
otec dvou dětí, milovník přírody
11. novembra

Kadidlo, vzácny dar prírody

Kadidlo, to nie je len charakteristická vôňa sprevádzajúca návštevu kostola. Do kresťanskej liturgie sa dostalo vďaka oveľa, oveľa dávnejšiemu užívaniu. Ľudia totiž od nepamäti tušili, aké bohatstvo sa v tejto zlatohnedej živici skrýva. V súčasnosti sa kadidlo dostáva aj do hľadáčika vedcov, pretože sa ukazujú jeho presvedčivé účinky v liečbe bolesti, artritídy alebo zmierňovaní účinkov chemoterapie. Aký príbeh nám teda kadidlo rozpráva?

Dávny posvätný strom

Vonná živica sa získava narezaním kôry stromu kadidlovníka, ktorý je doma na Arabskom polostrove a v severnom Somálsku. Približne v tejto oblasti vznikali prvé civilizácie, ktoré výrazne voňajúcu látku užívali nielen k prehlušení rôznych pachov, ale aj z dôvodov hygienických. Naši dávni predkovia správne vycítili silné antiseptické účinky kadidla, starí Egypťania ho používali ako jednu z ingrediencii balzamovacích zmesí. Veľkú úlohu hral taktiež magický charakter: verilo sa, že kadidlo zaháňa zlých duchov. Ak budeme zlými duchmi chápať chmúrne, temné nálady, potom funguje aj dnes. Antidepresívne, úzkosť zmenšujúce účinky kadidla sú opísané nielen štúdiami, ale najmä skúsenosťou mnohých ľudí.

Bohatstvo kadidla

Staroveký svet si kadidla váži natoľko, že v rebríčku peňažnej hodnoty stálo vyššie než zlato. Svedčí o tom napokon jeden z najznámejších biblických príbehov. Hádajte, čo priniesli Traja králi práve narodenému Ježiškovi? Presne tak, kadidlo. Ale dosť už histórie, táto vonná substancia je cenná predovšetkým vďaka svojim vlastnostiam. Kadidlo prináša pokoj, čistotu a spojenie s bohmi.

Najvzácnejšie kadidlo sa získava v Ománe z divoko rastúcich stromov druhu kadidlovníka pravého, latinsky Boswellia sacra. Typická žltohnedé až zlaté zrná či kryštály vznikajú zasychaním miazgy, kadidlo je tak doslova krvou týchto stromov.

Okrem stoviek rôznych aromatických a éterických látok obsahuje takzvané kyseliny bosweliové, nádejné látky mnohých lekárskych výskumov. Ukazuje sa totiž, že pôsobí v limbickom systéme mozgu, evolučne veľmi starej štruktúre, ktorá sa podieľa na emóciách, správaní, dlhodobej pamäti alebo čuchu. V psychickej rovine zmierňuje úzkosti, efekt má v liečbe depresií, ale tiež podporuje sústredenie, pomáha v naladení k meditácii, prečisťuje myšlienky, zjasňuje myseľ.

Myseľ i telo

Kombinácia obsiahnutých látok taktiež pôsobí aj na rôzne telesné prejavy, už sme spomenuli úspechy pri liečbe artritídy. Ak chápeme bolesť ako medzný stav vychýlenej rovnováhy tela a duše, aj tu kadidlo pomáha. Spomaľuje a prehlbuje dýchanie, takže vplyv bude mať pri problémoch s dýchacím ústrojenstvom, najmä pri liečbe astmy. Tisícročiami preverené sú hojivé, antiseptické a antibakteriálne účinky. Berberské kmene v púštnych oblastiach Blízkeho a Stredného Východu dodnes nedajú na kadidlo dopustiť ako na základnú výbavu svojej domácej lekárničky.

V duchovnej či spirituálnej oblasti kadidlo povznáša, otvára čakry, najmä korunnú a solar- plexu, ktoré sú spojené s emóciami, životnou energiou a prepájajú fyzické telo s duchovnou úrovňou. Najmä spojenie telesného, fyzického s povznášajúcim, duchovným, je zrejmé v pradávnom spôsobe používania tejto substancie. Kadidlo bolo na jednu stranu božskou, spirituálnou matériou, na druhú ale slúžilo čisto prakticky, hygienicky.

Praktické použitie

Ak náhodou patríte k tým, ktorí sa radšej držia pri zemi a hľadajú vo veciach onen praktický úžitok, potom aj vám má kadidlo čo ponúknuť. Antibakteriálne účinky esenciálneho oleja zhodnotíte v domácich čistiacich prostriedkoch, nahradíte ním hŕbu chémie. Používa sa tiež v domácej kozmetike, či už ako súčasť hojivých či pleťových krémov proti prejavom starnutia, v liečivých zubných pastách, alebo v trendy niche parfumoch.

Na čo si dať pozor

Samozrejme, že všetky tieto prednosti výrazne zvyšujú dopyt po kadidle. A kde je dopyt, tam sa ho mnohí snažia uspokojiť za každú cenu. Existuje asi dvadsať druhov kadidlovníka, avšak pre aromaterapeutické použitie sa viac-menej hodia len štyri: menovaný a vysoko cenený ománsky kadidlovník pravý, sacra, ďalej indická serrata, neglecta a papyrifera.

Tradičným postupom získavania živice je zber dvakrát ročne z kmeňa divoko rastúcich  stromov, avšak dnes sa stretnete aj s priemyselným, treba podotknúť, necitlivým zberom z umelo pestovaných hájov, ktoré neposkytujú tak kvalitné kadidlo. Ďalšou záludnosťou sú takzvané vonné oleje, ktoré ale rozhodne nemožno stotožňovať s esenciálnymi olejmi. Avšak medzi esenciálnym olejom a čistou živicou je rozdiel – ani nie tak v kvalite, ako v terapeutickom použití.

Ako sa v ponuke vyznať

Živica totiž na rozdiel od esenciálneho oleja obsahuje kyseliny bosweliové, o ktorých už bola reč. Používa sa na vykurovanie, pôsobí veľmi silno a skôr sa hodí k meditáciám a duchovným potulkám. Skvelú skúsenosť mám s týmito kryštálmi od Phytos.

Jemnejšie a upokojujúce účinky má esenciálny olej Kadidlovník frereana. K priamej aplikácii na pokožku je výborný hydrolát kadidla, čo je vedľajší produkt parnej destilácie živice, pri ktorej vzniká esenciálny olej. Mohlo by sa zdať, že ide o akýsi zvyšok, odpad, ale obsahuje veľa účinných látok, lenže v inom pomere ako čistá silica. Všeobecne sú hydroláty, čiže florálne vody, veľmi jemné a citlivé.

V kľude sa ponorte

Každopádne, záleží vždy na vás a vašom zámere, čoho spoločne s kadidlom chcete dosiahnuť. Pamätajte však, že účinky budú rozmanité nielen v závislosti od druhu, spôsobu použitia, ale aj okolnostiach, za akých sa spoločne do jeho vône ponoríte. “Kadidlo je tajomstvom smrti, lásky, vône a obete. Tajomstvo krásy, ktorá nepozná žiadneho účelu, ale stúpa slobodne nahor; tajomstvo lásky, ktorá horí a spaľuje sa a prechádza smrťou. A čím viac miluje, tým viac je tiež obeťou a vôňa vychádzajúca zo stravujúceho ohňa”, hovoril Guardini.


Kadidlovník pravý

100% esenciálny olej

[Fancy_Facebook_Comments]