Vladimír Velart
majitel PHYTOS
16. novembra

Manuka – novozélandský zázrak

Strom manuka (Leptospermum scoparium) rastúci na Novom Zélande a jeho prínos pre zdravie poznali Maorovia po stáročia, najmä však vo forme medu.

 

S príchodom nových technológií sa z listov a vetvičiek začal vyrábať aj esenciálny olej, ktorý ako sa ukázalo má rovnako obrovský liečebný potenciál, ktorým prevyšuje (prekonáva) známy austrálsky Tea Tree podľa dostupných údajov až 30x.

Spektrum vlastností manukového esenciálneho oleja je tak široké, že možno o ňom vyhlásiť, že je to olej univerzálny, že je to olej „na všetko“. Posúďte sami:

  1. Vysoko účinný pri hubovom a plesňovom ochorení nôh. Pár kvapiek na postihnuté mieste 2x denne, potom navliecť ponožky, aby sa olej tak rýchlo nevyparil. Ďalšou alternatívou je kúpeľ nôh v teplej vode s pridaním niekoľkých kvapiek manuky po dobu cca 20 min.
  2. Strom manuka bol po stáročia využívaný domorodcami kvôli svojej schopnosti uľavovať od bolestí kĺbov a svalov. Protizápalové vlastnosti esenciálneho oleja manuka sú dobre známe a môžu pomôcť zmierniť rad typov svalových a reumatických bolestí.

Ošetriť bolesti kĺbov a svalov možno tým, že zriedite manukový olej vhodným nosným olejom a tak si pripravíte príjemný a upokojujúci masážny olej.

Alternatívne môžete vychutnať dobrodenie manuky tým, že do kúpeľa niekoľkokrát týždenne alebo v prípade potreby pridáte osem až desať kvapiek esenciálneho oleja manuka.

  1. Manukový esenciálny olej je účinný a bezpečný prostriedok na akékoľvek uhryznutie alebo bodnutie hmyzom, ktoré vy a vaša rodina zažijete. Olej je potrebné aplikovať čo najskôr.
  2. Rovnako ako sú prínosy manuky pre naše fyzično, aj v aromaterapii si získava svoje miesto pre svoju schopnosť ovplyvňovať pocity strachu, stresu, úzkosti. Podľa mnohých odborníkov má esenciálny olej manuka pozoruhodný upokojujúci vplyv na srdce a myseľ.

Rovnako ako mnoho ďalších esenciálnych olejov je Manuka skutočnou alternatívou k často neúčinným a nebezpečným liekom použitým na liečbu stresu, úzkosti a depresie. Síce neexistuje žiadna istota, že nejaký esenciálny olej pomôže zmierniť tieto hrozné emocionálne stavy, avšak možnosť, že pomôžu, ak im dáme šancu, existuje a to úplne bezpečným spôsobom oproti chemickým liečivám.

  1. Pre svoje antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti je manuka takisto účinná v kozmetických prostriedkoch pre zapálenú. Aknóznu či inak poškodenú pokožku. Olej môže podporovať rast a regeneráciu nových buniek a súčasne chrániť akúkoľvek ranu pred vznikom infekcie. Manukový olej bol tiež uznaný užitočným v boji proti impetigu.
  2. Zmierňuje prejavy alergie na prach, peľ, alebo srsť zvierat, stačí aplikovať na postihnuté miesto pokožky.
  3. Lupiny sú nepríjemné pre každého a je veľmi ťažké sa ich natrvalo zbaviť, aj keď míňate veľké množstvo svojich ťažko zarobených peňazí za komerčné výrobky proti lupinám. Našťastie existuje rad prírodných prostriedkov a esenciálny olej manuka je jedným z najúčinnejších. Lupiny sú typicky spôsobné nedostatočnou hydratáciou a stratou prirodzeného tukového filmu na pokožke hlavy a esenciálny olej manuka je skvelý spôsob, ako s týmito príčinami zatočiť.

Na ošetrenie lupín alebo akejkoľvek inej infekcie pokožky hlavy, jednoducho pridajte do bežného šampónu alebo kondicionéru dve alebo tri kvapky esenciálneho oleja manuka a umyte vlasy bežným spôsobom.

Alternatívne môžete pridať dve, tri kvapky na lyžicu panenského kokosového oleja a vmasírovať zmes do vlasov a vlasovej pokožky pred opláchnutím vlasov ako obvykle.

  1. Manukový esenciálny olej funguje aj ako veľmi účinný deodorant pre vaše telo a nohy.

Všetko čo musíte urobiť, je pridať 3 alebo 4 kvapky oleja manuka do bežného prostriedku na umývanie tela alebo pridať 5 alebo 6 kvapiek do vašej vane a nechať olej nasiaknuť do tela.

Aplikovať esenciálny olej manuka na nohy vám pomôže znížiť zápach rovnako ako zamedziť akejkoľvek hubovej infekcii nôh a prstov. Môžete jednoducho votrieť 5 alebo 6 kvapiek oleja manuka do chodidiel alebo použiť masážny olej obsahujúci manuku.

  1. Inhalácia manuky môže pomôcť pri liečbe rôznych respiračných problémov, vrátane zápalu dutín, astmy a príznakov prechladnutia a chrípky. Stačí pridať niekoľko kvapiek manuky do misky s horúcou vodou a pod uterákom inhalovať niekoľko minút.

No povedzte sami, nevymyslela to Matka Príroda skvelo?


Manuka 100% esenciálny olej

Leptospermum scoparium. Hojí ekzémy a poranenú kožu, uľavuje pri nachladnutí.

[Fancy_Facebook_Comments]