Vladimír Velart
majitel PHYTOS
21. marca

Sú esenciálne oleje bezpečné na vnútorné použitie?

Rozložme si tému na dve otázky. Prvá je, či riziká spojené s vnútorným užívaním esenciálneho oleja sú rovnaké ako pri používaní na kožu. Druhou otázkou je, či označovanie esenciálneho oleja ako „dochucovadlo“ znamená, že je bezpečnejší, kvalitnejší alebo účinnejší ako olej označený ako terapeutický, organický alebo kozmetický.

Sú riziká spojené s vnútorným užitím esenciálneho oleja rovnaké, ako pri jeho aplikácii na pokožku?

Vnútorné použitie esenciálneho oleja nás vystavuje rizikám úplne odlišným, než pri jeho aplikácii na pokožku. Absorpcia do organizmu je oveľa vyššia pri vnútornom užití (až o 100%) než pri použití na kožu (v priemere 4-5%). Množstvo esenciálneho oleja, ktoré môže vstúpiť do krvného obehu, je oveľa vyššie. Preto môžu byť oveľa väčšie ako možné terapeutické účinky, tak účinky nežiadúce. Sliznice tráviaceho traktu sú vytvorené tak, aby absorbovali živiny, takže vstrebajú oveľa viac látok. Na rozdiel od kože, ktorá má ochrannú a izolačnú funkciu, a preto lepšie chráni organizmus pred prijímaním potenciálne nebezpečných molekúl.

Je teda pravda, že oleje, ktoré možno použiť na koži, by sme nemali (alebo len s najväčšou opatrnosťou) užívať vnútorne, napríklad esenciálny olej z Tea Tree, oleje z eukalyptov, olej z Citronelly apod.

Znamená označenie oleja „pre vnútorné použitie“ alebo „vhodné ako dochucovadlo“, že je bezpečnejší, kvalitnejší alebo účinnejší ako oleje označené ako terapeutické, organické či kozmetické?

Pokiaľ hovoríme o skutočných esenciálnych olejoch, ktoré nie sú znečistené syntetickými látkami, rozpúšťadlami apod., potom vieme, že môžu byť vyrábané iba pomocou destilácie vodnou parou alebo lisovaním za studena. Týmito dvoma spôsobmi sa v podstate získa vždy potravinárska kvalita. Používajú sa len mechanické a fyzikálne prostriedky a rastliny, poťažmo esenciálne oleje, by sa mali procesu destilácie a lisovanie dostať do kontaktu len s nerezovou oceľou a sklom.

Či je alebo nie je esenciálny olej vhodný na vnútorné použitie alebo ako dochucovadlo, závisí iba na zložení samotného esenciálneho oleja, nie na metóde, ktorá bola použitá pre jeho získanie. Napríklad esenciálny olej z puškvorca (Acorus calamus) sa nesmie užiť vnútorne, pretože hrozí vážne riziko požitia karcinogénnych látok. To isté platí aj pre olej z gaultérie (Gaultheria procumbens), či je označený ako príchuť do jedla alebo pre kozmetiku, je jedno, lyžica stačí na zabitie dospelého človeka. Čistota a kvalita esenciálneho oleje nie sú relevantné pre otázky toxicity.

[Fancy_Facebook_Comments]